Archiwum 29 lipca 2016


Przepis – pierogi z kaszą gryczaną
Autor: poradydietetyczne
Tagi: kasza gryczana   przepisy dietetyczne   pierogi z kaszą gryczaną   przepisy z kaszą gryczaną  
29 lipca 2016, 15:43

Farsz:

·         Kasza gryczana, sucha masa - 100g

·         Pół kostki twarogu półtłustego lub 150g sera typu Feta

·         Czosnek – 2 ząbki

·         Mała dymka

·         Sól

·         pieprz

·         Masło  - 1 łyżka

Ciasto na pierogi

·         1 Szklanka gorącej wody – 200ml

·         2 szklanki mąki pszennej – 240g

·         Szczypta soli

·         10g oleju

Przygotowujemy ciasto:

Na stolnicę wysyp mąkę rozmieszaną z solą i uformuj otwór na środku, wlej w niego olej i wodę i zaparzaj ciasto, zagarniając ręką mąkę do środka. Całość dokładnie uformuj w elastyczną kulę, odstaw na bok przykrywając ciasto ściereczką.

Przygotowanie farszu:

Kaszę gryczaną ugotuj wg przepisu na opakowaniu i zostaw do ostudzenia. Następnie wymieszaj ją w misce z twarogiem, miętą i czosnkiem. Dokładnie wyrób masę.

Ciasto podziel na porcje, każdą rozwałkuj i wkrawaj kółka. Każde z nich faszeruj porcją kaszy i dokładnie zalepiaj brzegi. Gotowe pierogi wrzucaj na wrzątek i gotuj do wypłynięcia.

 

Przepis na pierogi z kaszą gryczaną sprawdzi się również na zimno, zawsze możesz też odgrzać na parze, bądź przysmażyć je na oleju. 

Znaczenie kalorii w życiu człowieka
Autor: poradydietetyczne
Tagi: kalorie   kalkulator kalorii   licznik kalorii online  
29 lipca 2016, 15:39

Co wiemy o kaloriach

Wszyscy dookoła mówią o tak zwanych kaloriach. Uwzględniamy je w planowaniu każdej diety, jednak chyba nie wszyscy wiedzą, czym one tak naprawę są, a chyba powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Ile osób czyta informacje o kaloriach, które znajdują się na opakowaniu danego produktu spożywczego? Czy przeliczamy je, aby dostosować pokarmy do potrzeb organizmu? Dietetyce alarmują, by zwracać na nie swoją uwagę. Składu kalorii nie należy lekceważyć w codziennym życiu i nie tylko w przypadku ludzi otyłych, którzy prowadzą dietę. Liczenie kalorii jest znaczące dla każdego, zwłaszcza dla dziecka.

Czym są kalorie?

Kaloria jest ilością ciepła, która jest potrzebna do ogrzania 1 grama wody w temperaturze jednego stopnia Celsjusza. Towarzyszy temu ciśnienie 1 atmosfery. Jest to zatem jednostka, która mierzy ilość energii zawartej w pożywieniu. Sytuacja ta dotyczy również napojów. Energia ta jest niezwykle potrzebna, gdyż odpowiada za nasze prawidłowe funkcjonowanie. Co zaś dzieje się z resztami, których organizm nie wykorzystuje? Są one zwyczajnie wydalane z organizmu.

Zapotrzebowanie na kalorie

Zapotrzebowanie na kalorie jest znaczące. Przeciętny człowiek powinien przyjąć do organizmu około 2000 kcal, jednak jest to sytuacja często ignorowana. Obliczanie i przyjmowanie kalorii spychamy na drugi plan. Nie możemy jednak powiedzieć, że do informacji o zawartości kalorii nie jesteśmy informowani. Wystarczy dobrze przejrzeć ulotkę na produktach spożywczych, które zakupujemy. Jeżeli nie dostosujemy się do dziennej dawki kalorii i nie wykonany dodatkowo żadnych ćwiczeń porcja energetyczna zostanie zmagazynowana w organizmie. Są to widoczne tłuszcze odkładające się na brzuchu, pośladkach, czy udach. Oczywiście taki styl życia prowadzi do otyłości, z którą jest bardzo trudno walczyć. Czytając ulotkę na produktach należy wszystko zsumować tak, by odpowiadało dziennemu zapotrzebowaniu, które obliczy nam kalkulator kalorii online Dietmap. Nie można pozwolić sobie na jej przekraczanie. Ile kalorii należy spalić aby zrzucić 1g?

Liczba jest duża, ponieważ dietetycy mówią, że w takim przypadku należy spalić 7000 kcal. Nie da się tego zrobić w przeciągu jednego dnia, dlatego dietetycy proponują diety oparte na kilku dniach. Nie można pozwalać sobie na restrykcyjne diety, gdyż wtedy z organizmu wydalamy wodę a nie tłuszcz.

10 efektywnych porad odchudzania
Autor: poradydietetyczne
Tagi: trening   odchudzanie   żywienie   zdrowa dieta   skuteczna dieta odchudzająca  
29 lipca 2016, 15:37

Aby poprawić sylwetkę ludzie interesują się wszelakiego rodzaju ćwiczeniami. Kilka czynników ma na to wpływ. Nadwaga, otyłość, czy potrzeba zrzucenia paru kilogramów, których przybyło – to parę z przyczyn. Kolejna przyczyna tego stanu rzeczy jest oczywista i każdy powinien mieć ją na uwadze: sport to po prostu zdrowie i ludzie o tym pamiętają. 

Następny powód to po prostu moda. Jazda na rowerze, bieganie są w szczególności popularne w dużych mistach. Wszystkie te wymienione czynniki sprawiają, iż ćwiczenia fizyczne są coraz bardziej popularne. Treningi planują starsi, a także młodsi, osoby na wsiach i w miastach, kobiety i mężczyźni. Lekarze podkreślają, że to bardzo dobrze. Idealnie jest jeżeli jesteśmy wysportowani, bo sport ma wpływ nie tylko na ludzkie zdrowie, lecz również na ogólne samopoczucie. Trening warto skonsultować właśnie z doktorem. To on poinformuje, co należy robić, jakiego typu ćwiczenia wykonywać, a jakich trzeba unikać. Nasz organizm jest bardzo złożony, natomiast lekarz będzie wiedział co jest dla niego odpowiednie. Każdy jest po prostu inny, ma inny organizm, nasze organizmy często się znacznie różnią.

Wiedzą o tym lekarze i trzeba o tym pamiętać. Zobrazujemy to dzięki bardzo prostemu przykładowi. Załóżmy, iż ktoś ma chore kolana i stawy biodrowe czy innego rodzaju. Chodzenie po górach, bieganie nie będzie tutaj z całą pewnością zalecone przez lekarza. Raczej zaproponuje ćwiczenia odchudzające, lecz w postaci pływania na basenie czy ogólnych rozwijających ćwiczeniach. Żeby nasz trening nie skończył się źle, wskazana jest pomoc lekarza lub innego specjalisty. Pamiętajmy o tym i róbmy wszystko z rozwagą. Treningi wykonujmy zgodnie z zaplanowanym cyklem działań, mając na uwadze wskazówki lekarza i sygnały, jakie dostajemy od naszego organizmu. Ćwiczenia ustalajmy w odpowiedni sposób i je wykonujmy. Wtedy na 100% będziemy cieszyć się zdrowiem i świetną sylwetką przez długi okres czasu. Cieszy to, że osoby w naszym kraju uprawiają coraz więcej sportu, a także dbają o profilaktykę. Wiele chorób można w ten sposób wyeliminować i uniknąć. Zmorą krajów takich jak USA, Wielka Brytania, czy Holandia są cywilizacyjne choroby – i mamy je właśnie tu głównie na myśli, to one są ogromnie niebezpieczne i są zagrożeniem w obecnym świecie. Ten problem dociera również powoli do nas, poprzez wiele sieci fast food oraz wszelkiego rodzaju chemii stosowanej w żywności.

Niestety, lecz bez odpowiedniego typu aktywności fizycznych już wkrótce możemy odczuwać nie tylko nadwagę czy nawet otyłość, ale po prostu odbije się to w najgorszy sposób na ludzkim zdrowiu. Także planujmy ćwiczenia odchudzające, miejmy zaplanowany trening. Powodzenia, warto się starać i regularnie trenować!